News & Events

Weekly Roundup
Weekly Roundup – July 10-16

Photo Credit: Basketball Canada / Michael P. Hall Saskatchewan finishes fourth at Football Canada Cup Regina played host to the...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – July 2-9

Stewart, Tarasoff top of Junior Elite National Championships podium The 2024 Speedo Junior Elite National Championships concluded after taking place...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – June 26 – July 2

Photo Credit: Athletics Canada Numerous Saskatchewan athletes at Bell Track and Field Trials The Bell Track and Field Trials featured...

Saskatchewan Stories
Mother and Olympic coach, Mary can do it all

High-performance coach, Mary Carroll will be taking on numerous roles while in Paris for the 2024 Olympic Games, later this...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – June 19 – 25

Team Canada photo credit: Volleyball World Findlay named to Canada Selects rugby team Regina’s Mostyn Findlay was named to Canada...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – June 12 -18

Dave Adolph honoured at the 2024 U SPORTS Awards Saskatoon’s Dave Adolph was announced as the recipient of the Jean-Marie...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – June 5 – 12 

Garchinski, McGregor selected to 2025 Canada Games Women in Coaching Apprenticeship Program  Prince Albert’s Madison Garchinski (softball) and Saskatoon’s Taylor...

Weekly Roundup
Weekly Roundup May 29 – June 4 

Norsten named Rookie of the Year in rugby   Carissa Norsten, who hails from Waldheim, was named the 2024 HSBC SVNS...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – May 22-28 

Canada mixed finish at 2024 PanAm Aquatics U19 Championship   Six of Regina’s water polo athletes concluded their time with the...

Event
Pride Parades – Regina & Saskatoon

CSCS will be joining Sask Sport in the Regina and Saskatoon Pride Parades this year, and CSCS athletes are invited...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – May 15-21

Three Saskatchewan swimmers qualify for Olympics and Paralympics The Canadian Swimming Trials in Toronto have led to three Saskatchewan swimmers...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – May 8-14

Canada wins second match of 2024 Pacific Four Rugby Series Regina product, Gabrielle Senft joined Team Canada for their 33-14...

Event
Coaching Female Athletes

Coaching female athletes involves understanding unique physiological, psychological, and social dynamics. Tailoring training to accommodate differences in strength, agility, and...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – May 1-7

Canadian 3x3 basketball team with Crozon miss out on Olympic qualifier Canada’s 3x3 Team with Humbolt’s Paige Crozon were just...

Weekly Roundup
Weekly Roundup April 24-30

Crozon to represent Canada in 3x3 Olympic Qualifier Humbolt’s Paige Crozon will look to help qualify Team Canada for the...

Weekly Roundup
Weekly Roundup – April 17 – 23 

Two Saskatchewan hockey players named to U-18 Team Canada   Saskatoon’s Roger McQueen and Whitewood’s Reese Hamilton have been named to...

Saskatchewan Stories
Q & A with Julie Kozun

Julie Kozun, a Paralympian in sitting volleyball, knows just how important volunteers are to the sport community as a whole....

Weekly Roundup
Weekly Roundup – April 10-16

Photo: Matt Johnson Clark helps Canada claim gold Long-time member of Team Canada, Emily Clark, helped Team Canada capture its...

Weekly Roundup
Weekly Roundup April 3-9

Goncin, Ostepchuk named to Canada Wheelchair Basketball roster Regina duo, Garrett Ostepchuk and Nik Goncin, were announced to the senior...

Weekly Roundup
Weekly Roundup March 27 – April 2

Parent, Ramsay finished fourth at Pan American Championships Saskatoon racquetball duo, Juliette Parent and Danielle Ramsay finished their time at...

Weekly Roundup

Weekly Roundup July 26 – Aug. 1 

August 1, 2023

Crozon, Team Canada conquers in overtime at FIBA 3×3 Edmonton Stop 2023 

Paige Crozon, from Humbolt, attended the 3×3 Women’s Series Edmonton Stop with Team Canada and left victorious over China with a 16-14 win in overtime. 

Canada started strong in Edmonton, defeating Poland 22-12 before their next game against Chile, which they won 20-9. In semi-finals, Team Canada defeated the USA 18-10, and claimed their place in finals.  

China placed second and the USA placed third in the tournament.  

The next stop set in the FIBA 3×3 Women’s Series is in Prague, Czech Republic from August 4-5.    

Newkirk claims gold opening day in Manchester at the 2023 Para Swimming World Championships  

Saskatoon’s Shelby Newkirk and Nikita Ens, with Team Canada are attending the 2023 Para Swimming World Championships from July 31 to August 6, in Manchester. 

The first day of the championships started strong for Newkirk as she swam her way to gold in the women’s S6 100 backstroke. Alongside claiming gold, Newkirk set a new Canadian and championship record with a time of 1:20:62 and took her second straight world crown.  

Canada enters day two with high energy, looking to bring home more medals. 

Connell and Ramsay announced to join Canada’s racquetball team at Santiago 2023  

Lee Connell and Danielle Ramsay from Saskatoon are set to join Team Canada as alternate athletes in racquetball at Santiago 2023 from October 20 to November 5, in Chile. 

Racquetball games will take place from October 21-26 at Estadio Nacional. 

Team Saskatchewan comes home empty handed from Football Canada’s 2023 Women’s U18 Championship 

After their first defeat, Saskatchewan entered semi-finals on a low and put in a team effort but were ultimately beat by Quebec 63-29. The consolation final took place July 29, and Saskatchewan played their final game against Ontario Red, ending the tournament with another loss. 

Saskatchewan athletes find podium success at 2023 Bell Canadian Track and Field Championships

Various Saskatchewan Track and Field teams attended the 2023 Bell Canadian Track and Field Championships from July 27-30 in Langley, BC. 

Many talented athletes claimed medals while in attendance, including: 

  • Janz Stein placed first with a 6.09m distance in Men’s Long Jump (para ambulatory) F64 F37 Ambulatory 
  • Attleigh Maloney placed first in Women’s 400m (U20 Qualifying), with a time of 58:76 
  • Brendan Cote-Williamson placed second with a time of 11:96 in Men’s 100m (para ambulatory) Ambulatory and second with a 52:58 time in the Men’s 400m (para ambulatory) T47 Ambulatory  
  • Kendra Farmer placed second in the Women’s 200m (Senior Qualifying), with a 24:61 time 
  • Michelle Harrison, placed first in Women’s 100m hurdles (senior) prelims with a 13.00 qualifying time, and first in Women’s 100m hurdles (senior) with a 12.82 time 
  • Selena Keyowski placed third with a 14:23 time in Women’s 100m Hurdles (U20)  
  • Nicole Ostertag placed first in Women’s Heptathlon 100m Hurdles (senior), Heptathlon Shot Put (Senior), Heptathlon 200m (Senior), second in Women’s Heptathlon 800m (Senior), Heptathlon Long Jump (Senior), and third in Women’s Heptathlon Javelin throw (Senior) 
  • Paige Willems placed first in Women’s 200m (Senior Qualifying) with a time of 24:41 
  • Katiana Gilbert placed third in Women’s 200m (U20 Qualifying) with a 25:48 time 
  • Savannah Sutherland placed first in both Women‘s 400m Hurdles (Senior) Prelims and Women’s 400m Hurdles (Senior) 
  • Kira Wignes placed first in Women’s 800m (U20 Qualifying) with a time of 2:19.04 
  • Skylar Dyck placed first in Women’s 1500m (U20 Qualifying) with a 4:41.31 time
  • Ashwin Witt placed first in Men’s Long Jump (U20 Qualifying) with a 6.51m distance 
  • Nicholas Ambrose placed third in Men’s Pole Vault (U20 Qualifying) with a 3.50m distance  
  • Vaughn Taylor placed first in Men’s 800m (Senior Qualifying) with a time of 1:50.65 
  • Ron MacLean placed first in Men’s 1500m (Senior Qualifying) with a 3:47.91 time 
  • Scott Joseph placed second with a 7.46m distance in Men’s Long Jump (Senior)  
  • Storm Zablocki placed first in Men’s 100m (U20) Semis, Men’s 100m (U20), and third in Men’s 100m (U20) Prelims 
  • Brayden Mytopher placed third in Men’s 1500m (Senior Qualifying) with a 3:48.40 time 
  • Jonathan Podbielski placed first in Men’s 800m (U20) Prelims, Men’s 800m (U20), and Men’s 1500m (U20) 
  • Shelaine Pritchard placed first in Women’s Heptathlon 100m Hurdles (U20), Women’s Heptathlon 200m (U20), Women’s Heptathlon Long Jump (U20), second in Women’s Heptathlon High Jump (U20), and third in Women’s Heptathlon Shot Put (U20) 
  • Sara Kozan placed second in Women’s Long Jump (Senior Qualifying) with a distance of 5.86m 
  • Ayva Delainey placed first in Women’s 200m (Para Wheelchair) T33,52,54 Wheelchair and second in Women’s 100m and 400m (Para Wheelchair) T54 Wheelchair 
  • Kyrell Sopotyk placed first in Men’s 400m (Class 53) T53 Wheelchair, Men’s 800m (Para Wheelchair) T53 Wheelchair, and Men’s 1500m (Para Wheelchair) T53 T54 Wheelchair 
  • Maitlan Knoke placed first in Men Shot Put (Para Wheelchair) Wheelchair and second in Men’s Discus Throw (Para Wheelchair) F54,55,56 Wheelchair 
  • Teddy Hudye placed first in Men’s Javelin Throw (Para Wheelchair) Mixed – RAZA Wheelchair with a 15.83 m distance and second in Men’s Shot Put (Para Wheelchair) Wheelchair with a distance of 6.37m 

A full list of results at 2023 Bell Canadian TF Championships