-->
   
CSCS Logo
    HOME   |   Torch Relay   |   News   |   Links

 

  SASKATCHEWAN AT 2010

Paralympic Games
March 12 to 21, 2010

ATHLETES

Cross Country Ski
Colette Bourgonje, Porcupine Plain
SILVER (10km), BRONZE (5km)
1 km Sprint - 10th Place
Relay 3x2.5 km - 4th Place

Cross Country Ski & Biathlon
Andrea Bundon, Guide, Regina

COACH
Kaspar Wirz, Nordic, Saskatoon, SK

OFFICIALS
Kathryn Theede, Cross Country Ski - Competition Control
Jeff Whiting, Cross Country Ski - Spotter
Ken McArton, Curling - Umpire

MISSION STAFF
Darren Stolz, Sr Coordinator, Leader

NORDIC SUPPORT TEAM
Chris Dornan, Media Attaché Communications, Saskatoon
Kevin Spink, Mental Performance Consultant, Sport Science Team, Saskatoon


Olympic Games
February 12 to 28, 2010

ATHLETES

Curling
Cori Bartel - SILVER
Hometown: Lanigan, Saskatchewan

Ben Hebert - GOLD
Birth Place: Regina, Saskatchewan
Hometown: Regina, Saskatchewan

Bobsleigh
Lyndon Rush - BRONZE (Four-Man)
Two Man - 15th Place
Birth Place: Saskatoon, Saskatchewan

Luge
Meaghan Simister
25th Place
Birth Place: Regina, Saskatchewan, Canada

Regan Lauscher
15th Place
Birth Place: Saskatoon, Saskatchewan

Speed Skating - LT
Lucas Makowsky - GOLD (Team Pursuit)
1,500m - 19th Place
5,000m - 13th Place
Birth Place: Regina, Saskatchewan

Ice Hockey - Men's
Ryan Getzlaf - GOLD
Birth Place: Regina, Saskatchewan

Patrick Marleau - GOLD
Birth Place: Swift Current, Saskatchewan

Brenden Morrow - GOLD
Birth Place: Arcola, Saskatchewan

Ice Hockey - Women's
Hayley Wickenheiser - GOLD
Birth Place: Shaunavon, Saskatchewan

Colleen Sostorics - GOLD
Birth Place: Regina, Saskatchewan

Figure Skating
Vaughn Chipeur
23rd Place
Birth Place: Lloydminster, Saskatchewan

COACHES
Ice Hockey - Men's
Mike Babcock, Saskatoon - Head Coach

Curling - Women's
Dennis Balderston, Moose Jaw - Coach

OFFICIALS
Yves Belanger, Speed Skating - Chief Starter, Saskatoon
Morley Bruce, Speed Skating - Corner Judge, Saskatoon
Malcolm Conly, Speed Skating - Clerk-of-the-Course, Saskatoon
Mike Makowsky, Speed Skating - Assistant Starter
Arleen Day, Curling - Umpire, Regina
Ken McArton, Curling - Umpire, Dilke
Paul Schwinghammer, Freestyle Skiing Chief of Course, Saskatoon
Rick Schwinghammer, Freestyle Skiing Chief of Competition, Saskatoon
Andrew Brisbin, Cross Country Ski - Forerunner
Kathryn Theede, Cross Country Ski - Competition Control
Dan Brisbin, Cross Country Ski - Competition Control

NSF SUPPORT TEAM
Reid Morrison, Team Leader, Bobsleigh & Skeleton, Davidson
Max Thompson, Team Leader, Nordic Combined, Prince Albert
Brent Morrice, Team leader, Ski Jumping

MISSION STAFF
Roger Archambault, Team Services Officer, Prince Albert
Chris Dornan, Media Attaché Communications, Saskatoon
Mavis Wahl, Massage Therapist, Health and Science Team Piapot
Dr. Diane Simpson Physician, Health and Science Team, Regina
Chris Jurewicz, Media Attaché Communications, Moose Jaw
Kyle Marr, Media Attaché Communications
Matt Brown, Mental Performance Consultant, Health and Science Team

VANCOUVER 2010

To watch competitions live on your computer, visit: CTV's Website or Paralympic Sport TV

 

 

2010 SASKATCHEWAN OLYMPIANS RESULTS

Click HERE for complete list 


 

Saskatchewan Games Athletes at
2010 Vancouver Olympics

Click HERE for complete list 


 

SASKATCHEWAN OLYMPIANS/PARALYMPIANS
at previous Canada Games

Click HERE for complete list 


 

SASKATCHEWAN OLYMPIANS/PARALYMPIANS
Games History

Click HERE for complete list 


Disclaimer: The information included in these lists was compiled using a number of sources and is not necessarily inclusive or accurate.